Anexa nr. 1
Text anterior abrogării — nu mai este în vigoare
METODA DE CALCUL ȘI DE RAPORTARE de către furnizori a intensității gazelor cu efect de seră generate pe durata ciclului de viață de carburanții și energia furnizate PARTEA 1 Calculul intensității gazelor cu efect de seră generate de carburanții și energia furnizate de un furnizor Intensitatea gazelor cu efect de seră generate de carburanți și energie se exprimă în grame de echivalent de dioxid de carbon pe MJ de carburant (gCO_2eq/MJ).
1. Gazele cu efect de seră luate în considerare în scopul calculării intensității gazelor cu efect de seră generate de carburanți sunt dioxidul de carbon (CO_2), protoxidul de azot (N_2O) și metanul (CH_4). În vederea calculării echivalenței în CO_2, emisiile gazelor se evaluează în emisii de echivalent de CO_2 după cum urmează: CO_2: 1; CH_4: 25; N_2O: 298
2. Emisiile rezultate din producția de mașini și echipamente utilizate în extracția, producția, rafinarea și consumul de combustibili fosili nu se iau în considerare în calculul emisiilor de gaze cu efect de seră.
3. Intensitatea gazelor cu efect de seră generate de un furnizor pe durata ciclului de viață al emisiilor de gaze cu efect de seră generate de toți carburanții furnizați și de toată energia furnizată se calculează în conformitate cu formula de mai jos: Intensitatea gazelor cu efect de seră generate de un furnizor unde: (a) „#“ reprezintă identificarea furnizorului, identificarea entității obligate la plata accizei, definită în art. 2 alin. (1) lit. n) din prezenta ordonanță de urgență, coroborat cu prevederile art. 356 și art. 335-438 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal , cu modificările și completările ulterioare; (b) „x“ reprezintă tipurile de carburant și de energie care intră sub incidența prezentei ordonanțe de urgență, respectiv a prevederilor art. 2 alin. (1) lit. c), d), i), q) și r), ale art. 355 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal , cu modificările și completările ulterioare, precum și a Nomenclatorului codurilor de produse accizabile armonizate, forma actualizată; (c) „MJ_x“ reprezintă cantitatea totală de energie furnizată și transformată din volumele de carburant „x“ comunicate, exprimată în megajouli. Calculul se face după cum urmează: (i) Cantitatea din fiecare carburant pe tip de carburant Aceasta este obținută din datele raportate în conformitate cu tabelul 1, preluat parțial din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2018/503 al Comisiei din 7 martie 2018 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 684/2009 de implementare a Directivei 2008/118/CE a Consiliului în ceea ce privește procedurile informatizate pentru deplasarea produselor accizabile în regim suspensiv de accize, anexa I, punctul 17: Tabelul 1¹
| A^(a) | B^(b) | C^(c) | D^(d) | E^(e) | F^(f) | G^(g) |
| 17 | Corp e-AD | R | Trebuie utilizat un grup de date separat pentru fiecare produs care face parte din lot. | 999x | ||
| d | Cantitatea | R | Specificați cantitatea (exprimată în unitatea de măsură asociată codului produsului - a se vedea listele de coduri 11 și 12 din anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2018/503 al Comisiei din 7 martie 2018 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 684/2009 de implementare a Directivei 2008/118/CE a Consiliului în ceea ce privește procedurile informatizate pentru deplasarea produselor accizabile în regim suspensiv de accize, prezentate în tabelul 2) În cazul unei deplasări spre un destinatar înregistrat menționat la art. 19 alin. (3) din Directiva 2008/118/CE, cantitatea nu trebuie să o depășească pe cea pe care destinatarul este autorizat să o primească. În cazul unei deplasări spre o organizație scutită menționată la art. 12 din Directiva 2008/118/CE, cantitatea nu trebuie să o depășească pe cea înregistrată în certificatul de scutire de accize. Valoarea acestui element de date trebuie să fie mai mare ca zero. | n..15,3 | ||
| f | Greutatea netă | R | Specificați greutatea produselor accizabile fără ambalaj (pentru alcool și băuturi alcoolice, produse energetice și pentru toate produsele din tutun, cu excepția țigărilor). Valoarea acestui element de date trebuie să fie mai mare ca zero. Greutatea netă trebuie să fie mai mare sau egală cu greutatea netă. | n..15,2 | ||
| o | Densitate | C | «R» dacă se aplică produselor accizabile respective | Specificați densitatea la 15°C, dacă este aplicabilă în conformitate cu lista de coduri 11 din anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2018/503 al Comisiei din 7 martie 2018 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 684/2009 de implementare a Directivei 2008/118/CE a Consiliului în ceea ce privește procedurile informatizate pentru deplasarea produselor accizabile în regim suspensiv de accize. Valoarea acestui element de date trebuie să fie mai mare ca zero. | n..5,2 |
¹ Datele cuprinse în tabelul 1 fac parte din structura mesajului aferent documentului administrativ electronic introdus de către un expeditor de produse accizabile în regim suspensiv de la plata accizelor în aplicația informatica EMCS. Acest tabel reprezentând doar o parte din structura mesajului din documentul administrativ electronic prevăzut în Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2018/503 al Comisiei din 7 martie 2018 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 684/2009 de implementare a Directivei 2008/118/CE a Consiliului în ceea ce privește procedurile informatizate pentru deplasarea produselor accizabile în regim suspensiv de accize. Glosar: (a) coloana A conține codul numeric (numărul) atribuit fiecărui grup și subgrup de date; fiecare subgrup preia numărul secvențial al (sub)grupului de date din care face parte (de exemplu: dacă numărul grupului de date este 1, un subgrup al acestui grup de date este 1.1, iar un subgrup de date al acestui subgrup este 1.1.1); (b) coloana B conține codul alfabetic (litera) atribuit fiecărui element de date dintr-un (sub)grup de date; (c) coloana C identifică (sub)grupul de date sau elementul de date; (d) coloana D atribuie fiecărui (sub)grup de date sau element de date un cod care precizează dacă introducerea datelor corespunzătoare este:
– „R“ (necesară), respectiv datele trebuie furnizate. Când un (sub)grup de date este „O“ (opțional) sau „C“(condițional), elementele de date din cadrul grupului pot fi, cu toate acestea, „R“ (necesare) dacă autoritatea competentă decide că datele din (sub)grupul respectiv trebuie completate sau dacă este aplicabilă condiția;
– „O“ (opțională), respectiv introducerea datelor este opțională pentru persoana care trimite mesajul (expeditorul sau destinatarul), cu excepția cazului în care un stat membru a decis că datele respective sunt necesare în conformitate cu opțiunea înscrisă în coloana E pentru unele dintre (sub)grupurile de date sau elementele de date opționale;
– „C“ (condițională), respectiv utilizarea (sub)grupului de date sau a elementului de date depinde de alte (sub)grupuri de date sau elemente de date din cadrul aceluiași mesaj;
– „D“ (dependentă), respectiv utilizarea (sub)grupului de date sau a elementului de date depinde de o condiție care nu poate fi verificată de sistemul informatizat, astfel cum reiese din coloanele E și F; (e) coloana E cuprinde condiția sau condițiile aplicabile datelor a căror introducere este condițională, specifică modul de utilizare, după caz, a datelor opționale și dependente și indică datele care trebuie furnizate de autoritățile competente; (f) coloana F cuprinde explicații privind completarea mesajului, dacă acestea sunt necesare; (g) coloana G conține:
– pentru anumite (sub)grupuri de date, un număr urmat de caracterul „x“ care indică de câte ori poate fi repetat în mesaj (sub)grupul de date (implicit = 1); și – pentru fiecare element de date, cu excepția elementelor de date care indică ora și/sau data, caracteristicile care identifică tipul de date și lungimea datelor. Codurile referitoare la tipul de date sunt următoarele:
– a alfabetic;
– n numeric;
– an alfanumeric. Numărul care urmează după cod indică lungimea admisibilă a datelor pentru elementul de date în cauză. Cele două puncte opționale care precedă indicația privind lungimea semnifică faptul că datele nu au lungime fixă, dar pot avea un număr de caractere care nu depășește numărul maxim de caractere specificat de indicația privind lungimea. O virgulă în câmpul alocat lungimii datelor semnifică faptul că datele pot conține zecimale; cifra care precedă virgula indică lungimea totală a atributului, iar cifra care urmează după virgulă indică numărul maxim de zecimale. – pentru elementele de date care indică ora și/sau data, mențiunea „data“, „ora“ sau „dataOra“, ceea ce înseamnă că data, ora sau data și ora trebuie precizate utilizând standardul ISO 8601 pentru reprezentarea datelor și orelor. În tabele sunt utilizate următoarele abrevieri:
– e-AD: document administrativ electronic;
– ARC: cod de referință administrativ;
– SEED: Sistemul de schimb de date privind accizele [baza de date electronică menționată la art. 22 alin. (1) din Regulamentul (CE) nr. 2.073/2004 al Consiliului (1)];
– Cod NC: Codul din nomenclatura combinată. Tabelul 2 - Produse accizabile
| EPC^(1) | CAT^(2) | UNIT^(3) | Descriere | A^(4) | P^(5) | D^(6) |
| E300 | E | 2 | Uleiuri minerale (produse energetice) - Produse încadrate la codurile NC 2707 10, 2707 20, 2707 30 și 2707 50 [art. 20 alin. (1) lit. (b) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E410 | E | 2 | Benzină cu plumb încadrată la codurile NC 2710 12 31, 2710 12 51 și 2710 12 59 [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E420 | E | 2 | Benzină fără plumb încadrată la codurile NC 2710 12 31, 2710 12 41, 2710 12 45 și 2710 12 49 [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E430 | E | 2 | Motorină, nemarcată, încadrată la codurile NC 2710 19 43, 2710 19 46-2710 19 48, 2710 20 15, 2710 20 17 și 2710 20 19 [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E440 | E | 2 | Motorină, marcată, încadrată la codurile NC 2710 19 43, 2710 19 46-2710 19 48, 2710 20 15, 2710 20 17 și 2710 20 19 [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E450 | E | 2 | Kerosen, încadrat la codurile NC 2710 19 21 și 2710 19 25 [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E460 | E | 2 | Kerosen, marcat, încadrat la codul NC 2710 19 25 [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E470 | E | 1 | Păcură grea, încadrată la codurile NC 2710 19 62, 2710 19 64, 2710 19 68, 2710 20 31, 2710 20 35 și 2710 20 39 [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | N |
| E480 | E | 1 | Produse încadrate la codurile NC 2710 11 21, 2710 11 25, 2710 19 29 și 2710 20 90 [numai pentru produsele din care mai puțin de 90% din volum (inclusiv pierderile) distilează la 210°C și 65% sau mai mult din volum (inclusiv pierderile) distilează la 250°C conform metodei ISO 3405 (echivalentă metodei ASTM D 86)] în cadrul mișcărilor comerciale în vrac [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E490 | E | 2 | Produse încadrate la codurile NC 2710 12 11, 2710 12 15, 2710 12 70, 2710 12 90, 2710 19 11, 2710 19 15, 2710 19 31, 2710 19 35, 2710 19 51 și 2710 19 55 [art. 20 alin. (1) lit. (c) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E910 | E | 2 | Esteri monoalchilici de acid gras, cu un conținut de esteri de minimum 96,5% din greutate, încadrați la codul NC 3826 00 10 [art. 20 alin. (1) lit. (h) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
| E920 | E | 2 | Produse încadrate la codurile NC 3824 99 86, 3824 99 92 (exclusiv preparate antirugină care conțin amine ca elemente active și solvenți și diluanți compoziți anorganici, pentru vopsele și produse similare), 3824 99 93, 3824 99 96 (exclusiv preparate antirugină care conțin amine ca elemente active și solvenți și diluanți compoziți anorganici, pentru vopsele și produse similare) și 3826 00 90, dacă acestea sunt destinate utilizării drept combustibil pentru încălzire sau carburant [art. 20 alin. (1) lit. (h) din Directiva 2003/96/CE] | N | N | Y |
Tabel preluat din anexa II la Regulamentul (CE) nr. 684/2009 de implementare a Directivei 2008/118/CE a Consiliului în ceea ce privește procedurile informatizate pentru deplasarea produselor accizabile în regim suspensiv de accize și actualizat cu prevederile Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2018/550 al Comisiei din 6 aprilie 2018 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 684/2009 de implementare a Directivei 2008/118/CE a Consiliului în ceea ce privește procedurile informatizate pentru deplasarea produselor accizabile în regim suspensiv de accize, articolul 1. Glosar: Codurile NC utilizate în tabel pentru produsele energetice sunt cele din Regulamentul (CE) nr. 2.031/2001 al Comisiei (JO L 279, 23.10.2001) Legenda coloanelor:
(1) EPC - codul produselor accizabile;
(2) CAT - categoria produselor accizabile;
(3) UNIT - unitatea de măsură (din lista 12);
(4) A: Trebuie indicată tăria alcoolică (Da/Nu);
(5) P: Poate fi indicat gradul Plato (Da/Nu);
(6) D: Trebuie indicată densitatea la 15°C (Da/Nu). Unitățile de măsură:
| Codul unității de măsură | Descriere |
| 1 | Kg |
| 2 | Litru (temperatură de 15°C) |
| 3 | Litru (temperatură de 20°C) |
| 4 | 1.000 de bucăți |
Cantitățile de biocarburanți sunt transformate într-un conținut energetic cu o putere calorifică inferioară, în conformitate cu densitățile energetice prevăzute în Directiva 2009/28/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 23 aprilie 2009 privind promovarea utilizării energiei din surse regenerabile, de modificare și ulterior de abrogare a Directivelor 2001/77/CE și 2003/30/CE, respectiv în Legea nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie, republicată, cu modificările și completările ulterioare, după cum urmează: Tabelul 3² Conținutul de energie pentru combustibilii utilizați în transporturi
| Combustibili | Conținut masic de energie (putere calorifică inferioară, MJ/kg) | Conținut volumic de energie (putere calorifică inferioară, MJ/l) |
| Bioetanol (etanol produs din biomasă) | 27 | 21 |
| Bio-ETBE (etil-terț-butil-eter produs pe bază de bioetanol) | 36 (din care 37% din surse regenerabile) | 27 (din care 37% din surse regenerabile) |
| Biometanol (metanol produs din biomasă, în vederea utilizării ca biocarburant) | 20 | 16 |
| Bio-MTBE (metil-terț-butil-eter produs pe bază de biometanol) | 35 (din care 22% din surse regenerabile) | 26 (din care 22% din surse regenerabile) |
| Bio-DME (dimetileter produs din biomasă, în vederea utilizării ca biocarburant) | 28 | 19 |
| Bio-TAEE (terțiar-amil-etil-eter produs pe bază de bioetanol) | 38 (din care 29% din surse regenerabile) | 29 (din care 29% din surse regenerabile) |
| Biobutanol (butanol produs din biomasă, în vederea utilizării ca biocarburant) | 33 | 27 |
| Biomotorină (ester metilic produs din ulei vegetal sau animal, de calitatea motorinei, în vederea utilizării ca biocarburant) | 37 | 33 |
| Motorină Fischer-Tropsch (hidrocarbură sintetică sau amestec de hidrocarburi sintetice produse din biomasă) | 44 | 34 |
| Ulei vegetal hidrotratat (ulei vegetal tratat termochimic cu hidrogen) | 44 | 34 |
| Ulei vegetal pur (ulei produs din plante oleaginoase prin presare, extracție sau procedee comparabile, brut sau rafinat, dar nemodificat chimic, atunci când este compatibil cu tipul de motoare în cauză și cu cerințele corespunzătoare privind emisiile) | 37 | 34 |
| Biogaz (gaz combustibil produs din biomasă și/sau din fracția biodegradabilă a deșeurilor, care se poate purifica pentru a obține calitatea gazelor naturale, în vederea utilizării ca biocarburant sau gaz de lemn) | 50 | - |
| Benzină | 43 | 32 |
| Motorină | 43 | 36 |
Cantitățile de carburanți de origine nebiologică sunt transformate într-un conținut energetic cu o putere calorifică inferioară în conformitate cu densitățile energetice prevăzute în secțiunea 4 (pagina 76) a raportului „Well-to-Tank“³ (versiunea 4) din iulie 2013 al Centrului comun de cercetare - EUCAR-CONCAWE (JEC)⁴.
² Preluat din anexa III - Directiva 2009/28/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 23 >aprilie 2009 privind promovarea utilizării energiei din surse regenerabile, de modificare și ulterior de abrogare a Directivelor 2001/77/CE și > 2003/30/CE.
³ Consorțiul JEC aduce împreună Centrul comun de cercetare al Comisiei Europene (JRC), EUCAR (Consiliul European pentru Cercetarea și Dezvoltarea de Automobile) și CONCAWE („Asociația europeană pentru mediu, sănătate și siguranță la rafinare și distribuție“ a companiilor petroliere). ⁴ https://iet.jrc.ec.europa.eu/about-jec/sites/about-jec/files/documents/report_2013/wtt_report_v4_july_2013_final.pdf (ii) Coprelucrarea simultană a combustibililor fosili și a biocarburanților Prelucrarea include orice modificare pe durata ciclului de viață al carburanților sau al energiei furnizate, care determină o modificare a structurii moleculare a produsului. Adăugarea unui denaturant nu intră sub incidența prelucrării. Cantitatea de biocarburanți coprelucrați alături de carburanți de origine nebiologică reflectă starea biocarburanților ulterioară prelucrării. Cantitatea de biocarburant coprelucrat este determinată în funcție de bilanțul energetic și eficiența procesului de coprelucrare, astfel cum se prevede în partea C pct. 17 din anexa nr. 6 din prezenta ordonanță de urgență. Specificațiile tehnice pentru carburanții folosiți la autovehiculele echipate cu motoare cu aprindere prin comprimare, impuse la introducere pe piață și comercializare, în vederea protejării sănătății populației și mediului sunt prezentate în tabelul următor: Tabelul 4
| Parametri¹ | Unitatea | Limite² | |
| minim | maxim | ||
| Număr cetanic | 51,0 | - | |
| Densitate la 15°C | kg/m³ | - | 845 |
| Punct de distilare 95% v/v | ºC | - | 360 |
| Hidrocarburi aromatice policiclice | % m/m | - | 8 |
| Conținut de sulf | mg/kg | - | 10 |
| Conținut EMAG | % v/v | - | 7,0³ |
În cazul în care se amestecă mai mulți biocarburanți și combustibili fosili, cantitatea din fiecare carburant și tipul acestuia sunt luate în considerare la efectuarea calculului și sunt raportate de către furnizori autorității competente. Cantitatea de biocarburant furnizată care nu îndeplinește criteriile de durabilitate menționate la art. 11 alin. (4)-(10) din prezenta ordonanță de urgență este considerat a fi combustibil fosil. Amestecul benzină-etanol E85 va fi calculat drept carburant separat în sensul art. 6 din Regulamentul (CE) nr. 443/2009 al Parlamentului European și al Consiliului⁵: Obiectivele privind emisiile specifice pentru vehiculele alimentate cu carburanți alternativi - Pentru a stabili în ce măsură un producător își respectă obiectivele privind emisiile specifice prevăzute la articolul 4, emisiile specifice de CO_2 generate de fiecare vehicul conceput să funcționeze cu un amestec de benzină și etanol în proporție de 85% („E85“), care respectă legislația comunitară sau standardele tehnice europene relevante se reduc, până la 31 decembrie 2015, cu 5%, drept recunoaștere a sporirii capacităților tehnologice și de reducere a emisiilor pentru vehiculele care funcționează pe bază de biocarburanți. Această reducere se aplică numai dacă cel puțin 30% din stațiile de alimentare din statul membru în care este înmatriculat vehiculul furnizează acest tip de carburant alternativ, cu respectarea criteriilor de durabilitate pentru biocarburanți prevăzute în legislația comunitară relevantă.
⁵ Regulamentul (CE) nr. 443/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 23 aprilie 2009 de stabilire a standardelor de performanță privind emisiile pentru autoturismele noi, ca parte a abordării integrate a Comunității de a reduce emisiile de CO_2 generate de vehiculele ușoare (JO L 140, 5.6.2009, p. 1). În cazul în care cantitățile nu sunt colectate în conformitate cu Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2018/503 al Comisiei din 7 martie 2018 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 684/2009 de implementare a Directivei 2008/118/CE a Consiliului în ceea ce privește procedurile informatizate pentru deplasarea produselor accizabile în regim suspensiv de accize, autoritatea competentă va colecta date echivalente în conformitate cu un sistem de raportare a accizelor stabilit la nivel național. (iii) Cantitatea de electricitate consumată Aceasta reprezintă cantitatea de electricitate consumată de vehicule rutiere sau motociclete, în cazul în care un furnizor de energie raportează respectiva cantitate de energie către autoritatea competentă în conformitate cu următoarea formulă: Electricitatea consumată = distanța parcursă (km) × eficiența consumului de electricitate (MJ/km). (d) Reducerea emisiilor generate în amonte (UER) "UER" reprezintă reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră generate în amonte obținută de un furnizor măsurată în gCO_2eq, dacă aceasta este cuantificată și raportată în conformitate cu următoarele cerințe: (i) Eligibilitate UER se aplică numai emisiilor generate în amonte din valorile medii implicite pentru benzină, motorină, GNC sau GPL. UER care provine din orice țară poate fi considerată drept o reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră în raport cu carburanții proveniți din orice sursă de materii prime furnizată de orice furnizor. UER este luată în calcul doar dacă aceasta este asociată cu proiectele care au început după 1 ianuarie 2011. (ii) Calcul UER se estimează și se validează în conformitate cu principiile și standardele identificate în standardele internaționale, în special în SR EN ISO 14064, SR EN ISO 14065 și ISO 14066. UER și emisiile de referință vor trebui monitorizate, raportate și verificate în conformitate cu standardele aplicabile din seria SR EN ISO 14064, iar rezultatele furnizate vor trebui să prezinte un grad de fiabilitate echivalent cu cel prevăzut de Regulamentul (UE) nr. 600/2012⁶ și Regulamentul (UE) nr. 601/2012⁷.
⁶ Regulamentul (UE) nr. 600/2012 al Comisiei din 21 iunie 2012 privind verificarea rapoartelor de emisii de gaze cu efect de seră și a rapoartelor privind datele tonă-kilometru și acreditarea verificatorilor în conformitate cu Directiva 2003/87/CE a Parlamentului European și a Consiliului (JO L 181, 12.7.2012, p. 1).
⁷ Regulamentul (UE) nr. 601/2012 al Comisiei din 21 iunie 2012 privind monitorizarea și raportarea emisiilor de gaze cu efect de seră în conformitate cu Directiva 2003/87/CE a Parlamentului European și a Consiliului (JO L 181, 12.7.2012, p. 30). Verificarea metodelor pentru estimarea reducerii emisiilor de gaze cu efect de seră trebuie efectuată în conformitate cu standardul SR EN ISO 14064-3, iar organizația care efectuează verificarea trebuie să fie acreditată în conformitate cu standardul SR EN ISO 14065 de către Asociația de acreditare din România - RENAR, organismul național de acreditare, în înțelesul și conform Regulamentului (CE) nr. 765/2008, sau de către orice organism de acreditare recunoscut la nivel european; "GHGix" reprezintă intensitatea gazelor cu efect de seră generate de carburantul sau energia „x“, exprimată în gCO2eq/MJ. Furnizorii calculează intensitatea gazelor cu efect de seră generate de fiecare carburant sau energie după cum urmează: (i) intensitatea gazelor cu efect de seră a carburanților de origine nebiologică este „intensitatea ponderată a gazelor cu efect de seră generate pe durata ciclului de viață“ pentru fiecare tip de carburant enumerat în ultima coloană a tabelului din partea 2 pct. 5 din prezenta anexă; (ii) electricitatea este calculată conform descrierii din partea 2 pct. 6; (iii) intensitatea gazelor cu efect de seră generate de biocarburanți. Intensitatea gazelor cu efect de seră generate de biocarburanți care îndeplinește cerințele de durabilitate menționate la art. 11 se calculează în conformitate cu anexa nr. 6 din prezenta ordonanță de urgență. În cazul în care datele privind emisiile de gaze cu efect de seră generate pe durata ciclului de viață de biocarburanți au fost obținute în conformitate cu un acord sau un sistem care a făcut obiectul unei decizii a Comisiei privind acordurile bilaterale sau multilaterale cu țări terțe care să includă dispoziții privind criteriile de durabilitate, potrivit căreia acordurile respective demonstrează că biocarburanții care s-au obținut din materii prime cultivate în țările respective respectă criteriile de durabilitate în cauză, datele respective sunt utilizate, de asemenea, la stabilirea intensității gazelor cu efect de seră generate de biocarburanți. Intensitatea gazelor cu efect de seră generate de biocarburanții care nu îndeplinesc cerințele de durabilitate conform obligației prevăzute la art. 9 din prezenta ordonanță de urgență de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră generate pe durata ciclului de viață pe unitatea de energie a carburantului și energia furnizată este egală cu intensitatea gazelor cu efect de seră generate de respectivul combustibil fosil derivat din țiței convențional sau din gaz. (iv) coprelucrarea simultană a carburanților de origine nebiologică și a biocarburanților. Intensitatea gazelor cu efect de seră generate de biocarburanții coprelucrați cu combustibili fosili reflectă starea ulterioară prelucrării a biocarburanților. (f) „AF“ reprezintă factorii de ajustare pentru eficiența sistemului de propulsie:
| Tehnologia predominantă de transformare | Factor de eficiență |
| Motor cu ardere internă | 1 |
| Sistem de propulsie electric cu baterie | 0,4 |
| Sistem de propulsie electric cu pilă de combustie cu hidrogen | 0,4 |
PARTEA 2 Raportarea de către furnizori a carburanților, alții decât biocarburanții
1. UER de combustibili fosili Pentru ca UER să fie eligibile în sensul prezentei metode de calcul și de raportare, furnizorii trebuie să raporteze autorității competente următoarele: (a) data de începere a proiectului, când proiectul a generat pentru prima dată reduceri de emisii, care trebuie să fie ulterioară datei de 1 ianuarie 2011; (b) reducerile emisiilor anuale în gCO_2eq; (c) durata pentru care au avut loc reducerile; (d) locul de desfășurare a proiectului cel mai apropiat de sursa emisiilor, în grade de latitudine și longitudine cu patru zecimale; (e) emisiile anuale de referință generate înaintea adoptării măsurilor de reducere și emisiile anuale generate după punerea lor în aplicare, exprimate în gCO_2eq/MJ de materii prime produse; (f) numărul de certificat cu utilizare unică, care identifică fără echivoc sistemul și reducerile gazelor cu efect de seră pretinse; (g) numărul cu utilizare unică, care identifică fără echivoc metoda de calcul și schema conexă; (h) în cazul în care proiectul se referă la extracția petrolului, media istorică și anuală a raportului gaz-petrol (gas-to-oil ratio - GOR) în soluție, presiunea din rezervor, adâncimea și debitul din sondă al țițeiului.
2. Originea "Originea" înseamnă denumirea comercială a materiilor prime enumerate în partea a 2-a pct. 7 din prezenta anexă, dar numai în cazul în care furnizorii dețin informațiile necesare întrucât: (a) sunt persoane sau întreprinderi care importă țiței din țări terțe sau primesc livrări de țiței dintr-un alt stat membru în conformitate cu art. 1 din Regulamentul (CE) nr. 2.964/95⁸; sau
⁸ Regulamentul (CE) nr. 2.964/95 al Consiliului din 20 decembrie 1995 de introducere a înregistrării importurilor și a livrărilor de țiței în cadrul Comunității (JO L 310, 22.12.1995, p. 5). (b) există modalități de a face schimb de informații convenite cu alți furnizori. În toate celelalte cazuri, originea se referă la faptul dacă respectivul carburant este de origine din UE sau din afara UE. Informațiile colectate și raportate de furnizori către statele membre cu privire la originea carburanților sunt confidențiale, însă acest lucru nu împiedică publicarea de către Comisie a unor informații generale sau de sinteză, care nu conțin informații privind întreprinderile individuale. În cazul biocarburanților, originea se referă la filiera de producție a biocarburanților, astfel cum este prevăzută în anexa nr. 6 din prezenta ordonanță de urgență. În cazul în care sunt utilizate mai multe materii prime, furnizorii raportează cantitatea în tone metrice de produs finit din fiecare materie primă obținut în unitatea de prelucrare în cursul anului de raportare.
3. Locul de achiziție "Locul de achiziție" se referă la țara și la denumirea unității de prelucrare unde carburantul sau forma de energie au fost supuse ultimei transformări substanțiale utilizate pentru a conferi originea carburantului sau a energiei în conformitate cu Regulamentul (CEE) nr. 2.454/93⁹ al Comisiei și Regulamentul (CE) nr. 1.875/2006 de instituire a Codului vamal comunitar.
⁹ Regulamentul (CEE) nr. 2.454/93 al Comisiei din 2 iulie 1993 de stabilire a unor dispoziții de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 2.913/92 al Consiliului de instituire a Codului vamal comunitar (JO L 253, 11.10.1993, p. 1).
4. IMM-uri Prin derogare pentru furnizorii care sunt IMM-uri, „originea“ și „locul de achiziție“ sunt din UE sau din afara UE, după caz, indiferent dacă aceștia importă țiței sau furnizează uleiuri din petrol sau uleiuri obținute din materiale bituminoase.
5. Media valorilor implicite ale gazelor cu efect de seră generate pe durata ciclului de viață de carburanții furnizați, alții decât biocarburanții, și de electricitatea furnizată
| Sursa de materii prime și prelucrarea | Tipul de carburant introdus pe piață | Intensitatea emisiilor de gaze cu efect de seră generate pe durata ciclului de viață (gCO_2eq/MJ) | Intensitatea ponderată a emisiilor de gaze cu efect de seră generate pe durata ciclului de viață (gCO_2eq/MJ) |
| Țiței convențional | Petrol | 93,2 | 93,3 |
| Lichefierea gazului natural | 94,3 | ||
| Lichefierea cărbunelui | 172 | ||
| Bitum natural | 107 | ||
| Șisturi bituminoase | 131,3 | ||
| Țiței convențional | Combustibil diesel sau motorină | 95 | 95,1 |
| Lichefierea gazului natural | 94,3 | ||
| Lichefierea cărbunelui | 172 | ||
| Bitum natural | 108,5 | ||
| Șisturi bituminoase | 133,7 | ||
| Gaze naturale, amestec UE | Gaz petrolier lichefiat la un motor cu aprindere prin scânteie | 73,6 | 73,6 |
| Gaze naturale, amestec UE | Gaz natural comprimat la un motor cu aprindere prin scânteie | 69,3 | 69,3 |
| Reacție Sabatier a hidrogenului din electroliza energiei din surse regenerabile nebiologice | Gaz lichefiat la un motor cu aprindere prin scânteie | 74,5 | 74,5 |
| Gaze naturale care utilizează reformarea cu abur | Metan sintetic comprimat la un motor cu aprindere prin scânteie | 3,3 | 3,3 |
| Electroliză alimentată integral cu energie din surse regenerabile nebiologice | Pilă de combustie cu hidrogen comprimat | 104,3 | 104,3 |
| Cărbune | Pilă de combustie cu hidrogen comprimat | 9,1 | 9,1 |
| Cărbune cu captarea carbonului și stocarea emisiilor de proces | Pilă de combustie cu hidrogen comprimat | 234,4 | 234,4 |
| Deșeuri de plastic derivate din materii prime fosile | Pilă de combustie cu hidrogen | 52,7 | 52,7 |
| Gaze naturale, amestec UE | Benzină, combustibil diesel sau motorină | 86 | 86 |
6. Electricitate În ceea ce privește raportarea de către furnizorii de energie a cantității de electricitate consumate de vehiculele electrice și motociclete, furnizorii stabilesc valorile intensității emisiilor de gaze cu efect de seră (gCO_2eq/MJ) generate de electricitatea din datele raportate de statele membre în baza:
a) Regulamentului nr. 147/2013 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1.099/2008¹⁰ al Parlamentului European și al Consiliului privind statisticile în domeniul energiei, în ceea ce privește punerea în aplicare a actualizărilor pentru statisticile lunare și anuale în domeniul energiei;
¹⁰ Regulamentul (CE) nr. 1.099/2008 al Parlamentului European și al Consiliului din 22 octombrie 2008 privind statisticile în domeniul energiei (JO L 304, 14.11.2008, p. 1).
b) Regulamentului (UE) nr. 525/2013¹¹ al Parlamentului European și al Consiliului privind un mecanism de monitorizare și de raportare a emisiilor de gaze cu efect de seră, precum și de raportare, la nivel național și al Uniunii, a altor informații relevante pentru schimbările climatice; sau
¹¹ Regulamentul (UE) nr. 525/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 21 mai 2013 privind un mecanism de monitorizare și de raportare a emisiilor de gaze cu efect de seră, precum și de raportare, la nivel național și al Uniunii, a altor informații relevante pentru schimbările climatice și de abrogare a Deciziei nr. 280/2004/CE (JO L 165, 18.06.2013, p. 13).
c) Regulamentului delegat (UE) nr. 666/2014¹² al Comisiei de stabilire a cerințelor substanțiale pentru un sistem de inventariere al Uniunii pe baza modificărilor potențialelor de încălzire globală și a orientărilor privind inventarierea convenite la nivel internațional în temeiul Regulamentului (UE) nr. 525/2013 al Parlamentului European și al Consiliului.
¹² Regulamentul delegat (UE) nr. 666/2014 al Comisiei din 12 martie 2014 de stabilire a cerințelor substanțiale pentru un sistem de inventariere al Uniunii pe baza modificărilor potențialelor de încălzire globală și a orientărilor privind inventarierea convenite la nivel internațional în temeiul Regulamentului (UE) nr. 525/2013 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 179, 19.06.2014, p. 26).
7. Denumirea comercială a materiilor prime DN = Date indisponibile
| Țara și/sau organizațiile statale | Denumirea comercială a materiilor prime | API | Sulf (% în greutate) |
| Abu Dhabi | Al Bunduq | 38,5 | 1,1 |
| Abu Dhabi | Mubarraz | 38,1 | 0,9 |
| Abu Dhabi | Murban | 40,5 | 0,8 |
| Abu Dhabi | Zakum (Lower Zakum/Abu Dhabi Marine) | 40,6 | 1 |
| Abu Dhabi | Umm Shaif (Abu Dhabi Marine) | 37,4 | 1,5 |
| Abu Dhabi | Arzanah | 44 | 0 |
| Abu Dhabi | Abu Al Bu Khoosh | 31,6 | 2 |
| Abu Dhabi | Murban Bottoms | 21,4 | DN |
| Abu Dhabi | Top Murban | 21 | DN |
| Abu Dhabi | Upper Zakum | 34,4 | 1,7 |
| Algeria | Arzew | 44,3 | 0,1 |
| Algeria | Hassi Messaoud | 42,8 | 0,2 |
| Algeria | Zarzaitine | 43 | 0,1 |
| Algeria | Algerian | 44 | 0,1 |
| Algeria | Skikda | 44,3 | 0,1 |
| Algeria | Saharan Blend | 45,5 | 0,1 |
| Algeria | Hassi Ramal | 60 | 0,1 |
| Algeria | Algerian Condensate | 64,5 | DN |
| Algeria | Algerian Mix | 45,6 | 0,2 |
| Algeria | Algerian Condensate (Arzew) | 65,8 | 0 |
| Algeria | Algerian Condensate (Bejaia) | 65,0 | 0 |
| Algeria | Top Algerian | 24,6 | DN |
| Angola | Cabinda | 31,7 | 0,2 |
| Angola | Takula | 33,7 | 0,1 |
| Angola | Soyo Blend | 33,7 | 0,2 |
| Angola | Mandji | 29,5 | 1,3 |
| Angola | Malongo (vest) | 26 | DN |
| Angola | Cavala-1 | 42,3 | DN |
| Angola | Sulele (sud-1) | 38,7 | DN |
| Angola | Palanca | 40 | 0,14 |
| Angola | Malongo (nord) | 30 | DN |
| Angola | Malongo (sud) | 25 | DN |
| Angola | Nemba | 38,5 | 0 |
| Angola | Girassol | 31,3 | DN |
| Angola | Kuito | 20 | DN |
| Angola | Hungo | 28,8 | DN |
| Angola | Kissinje | 30,5 | 0,37 |
| Angola | Dalia | 23,6 | 1,48 |
| Angola | Gimboa | 23,7 | 0,65 |
| Angola | Mondo | 28,8 | 0,44 |
| Angola | Plutonio | 33,2 | 0,036 |
| Angola | Saxi Batuque Blend | 33,2 | 0,36 |
| Angola | Xikomba | 34,4 | 0,41 |
| Arabia Saudită | Light (Golful Persic) | 33,4 | 1,8 |
| Arabia Saudită | Heavy (Golful Persic) (Safaniya) | 27,9 | 2,8 |
| Arabia Saudită | Medium (Golful Persic) (Khursaniyah) | 30,8 | 2,4 |
| Arabia Saudită | Extra Light (Golful Persic) (Berri) | 37,8 | 1,1 |
| Arabia Saudită | Light (Yanbu) | 33,4 | 1,2 |
| Arabia Saudită | Heavy (Yanbu) | 27,9 | 2,8 |
| Arabia Saudită | Medium (Yanbu) | 30,8 | 2,4 |
| Arabia Saudită | Berri (Yanbu) | 37,8 | 1,1 |
| Arabia Saudită | Medium (Zuluf/Marjan) | 31,1 | 2,5 |
| Argentina | Tierra del Fuego | 42,4 | DN |
| Argentina | Santa Cruz | 26,9 | DN |
| Argentina | Escalante | 24 | 0,2 |
| Argentina | Canadon Seco | 27 | 0,2 |
| Argentina | Hidra | 51,7 | 0,05 |
| Argentina | Medanito | 34,93 | 0,48 |
| Armenia | Armenian Miscellaneous | DN | DN |
| Australia | Jabiru | 42,3 | 0,03 |
| Australia | Kooroopa (jurasic) | 42 | DN |
| Australia | Talgeberry (jurasic) | 43 | DN |
| Australia | Talgeberry (cretacic superior) | 51 | DN |
| Australia | Woodside Condensate | 51,8 | DN |
| Australia | Saladin-3 (Top Barrow) | 49 | DN |
| Australia | Harriet | 38 | DN |
| Australia | Skua-3 (Challis Field) | 43 | DN |
| Australia | Barrow Island | 36,8 | 0,1 |
| Australia | Northwest Shelf Condensate | 53,1 | 0 |
| Australia | Jackson Blend | 41,9 | 0 |
| Australia | Cooper Basin | 45,2 | 0,02 |
| Australia | Griffin | 55 | 0,03 |
| Australia | Buffalo Crude | 53 | DN |
| Australia | Cossack | 48,2 | 0,04 |
| Australia | Elang | 56,2 | DN |
| Australia | Enfield | 21,7 | 0,13 |
| Australia | Gippsland (Strâmtoarea Bass) | 45,4 | 0,1 |
| Azerbaidjan | Azeri Light | 34,8 | 0,15 |
| Bahrain | Bahrain Miscellaneous | DN | DN |
| Belarus | Belarus Miscellaneous | DN | DN |
| Benin | Seme | 22,6 | 0,5 |
| Benin | Benin Miscellaneous | DN | DN |
| Belize | Belize Light Crude | 40 | DN |
| Belize | Belize Miscellaneous | DN | DN |
| Bolivia | Bolivian Condensate | 58,8 | 0,1 |
| Brazilia | Garoupa | 30,5 | 0,1 |
| Brazilia | Sergipano | 25,1 | 0,4 |
| Brazilia | Bazinul Campos | 20 | DN |
| Brazilia | Urucu (cursul superior al Amazonului) | 42 | DN |
| Brazilia | Marlim | 20 | DN |
| Brazilia | Brazil Polvo | 19,6 | 1,14 |
| Brazilia | Roncador | 28,3 | 0,58 |
| Brazilia | Roncador Heavy | 18 | DN |
| Brazilia | Albacora East | 19,8 | 0,52 |
| Brunei | Seria Light | 36,2 | 0,1 |
| Brunei | Champion | 24,4 | 0,1 |
| Brunei | Champion Condensate | 65 | 0,1 |
| Brunei | Brunei LS Blend | 32 | 0,1 |
| Brunei | Brunei Condensate | 65 | DN |
| Brunei | Champion Export | 23,9 | 0,12 |
| Camerun | Kole Marine Blend | 34,9 | 0,3 |
| Camerun | Lokele | 21,5 | 0,5 |
| Camerun | Moudi Light | 40 | DN |
| Camerun | Moudi Heavy | 21,3 | DN |
| Camerun | Ebome | 32,1 | 0,35 |
| Canada | Peace River Light | 41 | DN |
| Canada | Peace River Medium | 33 | DN |
| Canada | Peace River Heavy | 23 | DN |
| Canada | Manyberries | 36,5 | DN |
| Canada | Rainbow Light și Medium | 40,7 | DN |
| Canada | Pembina | 33 | DN |
| Canada | Bells Hill Lake | 32 | DN |
| Canada | Fosterton Condensate | 63 | DN |
| Canada | Rangeland Condensate | 67,3 | DN |
| Canada | Redwater | 35 | DN |
| Canada | Lloydminster | 20,7 | 2,8 |
| Canada | Wainwright-Kinsella | 23,1 | 2,3 |
| Canada | Bow River Heavy | 26,7 | 2,4 |
| Canada | Fosterton | 21,4 | 3 |
| Canada | Smiley-Coleville | 22,5 | 2,2 |
| Canada | Midale | 29 | 2,4 |
| Canada | Milk River Pipeline | 36 | 1,4 |
| Canada | Ipl-Mix Sweet | 40 | 0,2 |
| Canada | Ipl-Mix Sour | 38 | 0,5 |
| Canada | Ipl Condensate | 55 | 0,3 |
| Canada | Aurora Light | 39,5 | 0,4 |
| Canada | Aurora Condensate | 65 | 0,3 |
| Canada | Reagan Field | 35 | 0,2 |
| Canada | Synthetic Canada | 30,3 | 1,7 |
| Canada | Cold Lake | 13,2 | 4,1 |
| Canada | Cold Lake Blend | 26,9 | 3 |
| Canada | Canadian Federated | 39,4 | 0,3 |
| Canada | Chauvin | 22 | 2,7 |
| Canada | Gcos | 23 | DN |
| Canada | Gulf Alberta L M | 35,1 | 1 |
| Canada | Light Sour Blend | 35 | 1,2 |
| Canada | Lloyd Blend | 22 | 2,8 |
| Canada | Peace River Condensate | 54,9 | DN |
| Canada | Sarnium Condensate | 57,7 | DN |
| Canada | Saskatchewan Light | 32,9 | DN |
| Canada | Sweet Mixed Blend | 38 | 0,5 |
| Canada | Syncrude | 32 | 0,1 |
| Canada | Rangeland – South L M | 39,5 | 0,5 |
| Canada | Northblend Nevis | 34 | DN |
| Canada | Canadian Common Condensate | 55 | DN |
| Canada | Canadian Common | 39 | 0,3 |
| Canada | Waterton Condensate | 65,1 | DN |
| Canada | Panuke Condensate | 56 | DN |
| Canada | Federated Light și Medium | 39,7 | 2 |
| Canada | Wabasca | 23 | DN |
| Canada | Hibernia | 37,3 | 0,37 |
| Canada | BC Light | 40 | DN |
| Canada | Boundary | 39 | DN |
| Canada | Albian Heavy | 21 | DN |
| Canada | Koch Alberta | 34 | DN |
| Canada | Terra Nova | 32,3 | DN |
| Canada | Echo Blend | 20,6 | 3,15 |
| Canada | Western Canadian Blend | 19,8 | 3 |
| Canada | Western Canadian Select | 20,5 | 3,33 |
| Canada | White Rose | 31,0 | 0,31 |
| Canada | Access | 22 | DN |
| Canada | Premium Albian Synthetic Heavy | 20,9 | DN |
| Canada | Albian Residuum Blend (ARB) | 20,03 | 2,62 |
| Canada | Christina Lake | 20,5 | 3 |
| Canada | CNRL | 34 | DN |
| Canada | Husky Synthetic Blend | 31,91 | 0,11 |
| Canada | Premium Albian Synthetic (PAS) | 35,5 | 0,04 |
| Canada | Seal Heavy (SH) | 19,89 | 4,54 |
| Canada | Suncor Synthetic A (OSA) | 33,61 | 0,178 |
| Canada | Suncor Synthetic H (OSH) | 19,53 | 3,079 |
| Canada | Peace Sour | 33 | DN |
| Canada | Western Canadian Resid | 20,7 | DN |
| Canada | Christina Dilbit Blend | 21,0 | DN |
| Canada | Christina Lake Dilbit | 38,08 | 3,80 |
| Ciad | Doba Blend (producție timpurie) | 24,8 | 0,14 |
| Ciad | Doba Blend (producție ulterioară) | 20,8 | 0,17 |
| Chile | Chile Miscellaneous | DN | DN |
| China | Taching (Daqing) | 33 | 0,1 |
| China | Shengli | 24,2 | 1 |
| China | Beibu | DN | DN |
| China | Chengbei | 17 | DN |
| China | Lufeng | 34,4 | DN |
| China | Xijiang | 28 | DN |
| China | Wei Jingsheng, Zhou | 39,9 | DN |
| China | Liu Hua | 21 | DN |
| China | Boz Hong | 17 | 0,282 |
| China | Peng Lai | 21,8 | 0,29 |
| China | Xi Xiang | 32,18 | 0,09 |
| Columbia | Onto | 35,3 | 0,5 |
| Columbia | Putamayo | 35 | 0,5 |
| Columbia | Rio Zulia | 40,4 | 0,3 |
| Columbia | Orito | 34,9 | 0,5 |
| Columbia | Cano-Limon | 30,8 | 0,5 |
| Columbia | Lasmo | 30 | DN |
| Columbia | Cano Duya-1 | 28 | DN |
| Columbia | Corocora-1 | 31,6 | DN |
| Columbia | Suria Sur-1 | 32 | DN |
| Columbia | Tunane-1 | 29 | DN |
| Columbia | Casanare | 23 | DN |
| Columbia | Cusiana | 44,4 | 0,2 |
| Columbia | Vasconia | 27,3 | 0,6 |
| Columbia | Castilla Blend | 20,8 | 1,72 |
| Columbia | Cupiaga | 43,11 | 0,082 |
| Columbia | South Blend | 28,6 | 0,72 |
| Congo (Brazaville) | Emeraude | 23,6 | 0,5 |
| Congo (Brazaville) | Djeno Blend | 26,9 | 0,3 |
| Congo (Brazaville) | Viodo Marina-1 | 26,5 | DN |
| Congo (Brazaville) | Nkossa | 47 | 0,03 |
| Congo (Kinshasa) | Muanda | 34 | 0,1 |
| Congo (Kinshasa) | Congo/Zair | 31,7 | 0,1 |
| Congo (Kinshasa) | Coco | 30,4 | 0,15 |
| Cote d’Ivoire | Espoir | 31,4 | 0,3 |
| Cote d’Ivoire | Lion Cote | 41,1 | 0,101 |
| Danemarca | Dan | 30,4 | 0,3 |
| Danemarca | Gorm | 33,9 | 0,2 |
| Danemarca | Danish North Sea | 34,5 | 0,26 |
| Dubai | Dubai (Fateh) | 31,1 | 2 |
| Dubai | Margham Light | 50,3 | 0 |
| Ecuador | Oriente | 29,2 | 1 |
| Ecuador | Quito | 29,5 | 0,7 |
| Ecuador | Santa Elena | 35 | 0,1 |
| Ecuador | Limoncoha-1 | 28 | DN |
| Ecuador | Frontera-1 | 30,7 | DN |
| Ecuador | Bogi-1 | 21,2 | DN |
| Ecuador | Napo | 19 | 2 |
| Ecuador | Napo Light | 19,3 | DN |
| Egipt | Belayim | 27,5 | 2,2 |
| Egipt | El Morgan | 29,4 | 1,7 |
| Egipt | Rhas Gharib | 24,3 | 3,3 |
| Egipt | Gulf of Suez Mix | 31,9 | 1,5 |
| Egipt | Geysum | 19,5 | DN |
| Egipt | East Gharib (J-1) | 37,9 | DN |
| Egipt | Mango-1 | 35,1 | DN |
| Egipt | Rhas Budran | 25 | DN |
| Egipt | Zeit Bay | 34,1 | 0,1 |
| Egipt | East Zeit Mix | 39 | 0,87 |
| Filipine | Nido | 26,5 | DN |
| Filipine | Philippines Miscellaneous | DN | DN |
| Guineea Ecuatorială | Zafiro | 30,3 | DN |
| Guineea Ecuatorială | Alba Condensate | 55 | DN |
| Guineea Ecuatorială | Ceiba | 30,1 | 0,42 |
| Gabon | Gamba | 31,8 | 0,1 |
| Gabon | Mandji | 30,5 | 1,1 |
| Gabon | Lucina Marine | 39,5 | 0,1 |
| Gabon | Oguendjo | 35 | DN |
| Gabon | Rabi-Kouanga | 34 | 0,6 |
| Gabon | T’Catamba | 44,3 | 0,21 |
| Gabon | Rabi | 33,4 | 0,06 |
| Gabon | Rabi Blend | 34 | DN |
| Gabon | Rabi Light | 37,7 | 0,15 |
| Gabon | Etame Marin | 36 | DN |
| Gabon | Olende | 17,6 | 1,54 |
| Gabon | Gabonian Miscellaneous | DN | DN |
| Georgia | Georgian Miscellaneous | DN | DN |
| Ghana | Bonsu | 32 | 0,1 |
| Ghana | Salt Pond | 37,4 | 0,1 |
| Guatemala | Coban | 27,7 | DN |
| Guatemala | Rubelsanto | 27 | DN |
| India | Bombay High | 39,4 | 0,2 |
| Indonezia | Minas (Sumatron Light) | 34,5 | 0,1 |
| Indonezia | Ardjuna | 35,2 | 0,1 |
| Indonezia | Attaka | 42,3 | 0,1 |
| Indonezia | Suri | 18,4 | 0,2 |
| Indonezia | Sanga Sanga | 25,7 | 0,2 |
| Indonezia | Sepinggan | 37,9 | 0,9 |
| Indonezia | Walio | 34,1 | 0,7 |
| Indonezia | Arimbi | 31,8 | 0,2 |
| Indonezia | Poleng | 43,2 | 0,2 |
| Indonezia | Handil | 32,8 | 0,1 |
| Indonezia | Jatibarang | 29 | 0,1 |
| Indonezia | Cinta | 33,4 | 0,1 |
| Indonezia | Bekapai | 40 | 0,1 |
| Indonezia | Katapa | 52 | 0,1 |
| Indonezia | Salawati | 38 | 0,5 |
| Indonezia | Duri (Sumatran Heavy) | 21,1 | 0,2 |
| Indonezia | Sembakung | 37,5 | 0,1 |
| Indonezia | Badak | 41,3 | 0,1 |
| Indonezia | Arun Condensate | 54,5 | DN |
| Indonezia | Udang | 38 | 0,1 |
| Indonezia | Klamono | 18,7 | 1 |
| Indonezia | Bunya | 31,7 | 0,1 |
| Indonezia | Pamusian | 18,1 | 0,2 |
| Indonezia | Kerindigan | 21,6 | 0,3 |
| Indonezia | Melahin | 24,7 | 0,3 |
| Indonezia | Bunyu | 31,7 | 0,1 |
| Indonezia | Camar | 36,3 | DN |
| Indonezia | Cinta Heavy | 27 | DN |
| Indonezia | Lalang | 40,4 | DN |
| Indonezia | Kakap | 46,6 | DN |
| Indonezia | Sisi-1 | 40 | DN |
| Indonezia | Giti-1 | 33,6 | DN |
| Indonezia | Ayu-1 | 34,3 | DN |
| Indonezia | Bima | 22,5 | DN |
| Indonezia | Padang Isle | 34,7 | DN |
| Indonezia | Intan | 32,8 | DN |
| Indonezia | Sepinggan – Yakin Mixed | 31,7 | 0,1 |
| Indonezia | Widuri | 32 | 0,1 |
| Indonezia | Belida | 45,9 | 0 |
| Indonezia | Senipah | 51,9 | 0,03 |
| Iran | Iranian Light | 33,8 | 1,4 |
| Iran | Iranian Heavy | 31 | 1,7 |
| Iran | Soroosh (Cyrus) | 18,1 | 3,3 |
| Iran | Dorrood (Darius) | 33,6 | 2,4 |
| Iran | Rostam | 35,9 | 1,55 |
| Iran | Salmon (Sassan) | 33,9 | 1,9 |
| Iran | Foroozan (Fereidoon) | 31,3 | 2,5 |
| Iran | Aboozar (Ardeshir) | 26,9 | 2,5 |
| Iran | Sirri | 30,9 | 2,3 |
| Iran | Bahrgansar/Nowruz (SIRIP Blend) | 27,1 | 2,5 |
| Iran | Bahr/Nowruz | 25,0 | 2,5 |
| Iran | Iranian Miscellaneous | DN | DN |
| Irak | Basrah Light (Golful Persic) | 33,7 | 2 |
| Irak | Kirkuk (Golful Persic) | 35,1 | 1,9 |
| Irak | Mishrif (Golful Persic) | 28 | DN |
| Irak | Bai Hasson (Golful Persic) | 34,1 | 2,4 |
| Irak | Basrah Medium (Golful Persic) | 31,1 | 2,6 |
| Irak | Basrah Heavy (Golful Persic) | 24,7 | 3,5 |
| Irak | Kirkuk Blend (Golful Persic) | 35,1 | 2 |
| Irak | N. Rumalia (Golful Persic) | 34,3 | 2 |
| Irak | Ras el Behar | 33 | DN |
| Irak | Basrah Light (Marea Roșie) | 33,7 | 2 |
| Irak | Kirkuk (Marea Roșie) | 36,1 | 1,9 |
| Irak | Mishrif (Marea Roșie) | 28 | DN |
| Irak | Bai Hasson (Marea Roșie) | 34,1 | 2,4 |
| Irak | Basrah Medium (Marea Roșie) | 31,1 | 2,6 |
| Irak | Basrah Heavy (Marea Roșie) | 24,7 | 3,5 |
| Irak | Basrah Heavy (Marea Roșie) | 34 | 1,9 |
| Irak | N. Rumalia (Marea Roșie) | 34,3 | 2 |
| Irak | Ratawi | 23,5 | 4,1 |
| Irak | Basrah Light (Turcia) | 33,7 | 2 |
| Irak | Kirkuk (Turcia) | 36,1 | 1,9 |
| Irak | Mishrif (Turcia) | 28 | DN |
| Irak | Bai Hasson (Turcia) | 34,1 | 2,4 |
| Irak | Basrah Medium (Turcia) | 31,1 | 2,6 |
| Irak | Basrah Heavy (Turcia) | 24,7 | 3,5 |
| Irak | Kirkuk Blend (Turcia) | 34 | 1,9 |
| Irak | N. Rumalia (Turcia) | 34,3 | 2 |
| Irak | FAO Blend | 27,7 | 3,6 |
| Kazahstan | Kumkol | 42,5 | 0,07 |
| Kazahstan | CPC Blend | 44,2 | 0,54 |
| Kuweit | Mina al Ahmadi (Kuwait Export) | 31,4 | 2,5 |
| Kuweit | Magwa (jurasicul timpuriu) | 38 | DN |
| Kuweit | Burgan (Wafra) | 23,3 | 3,4 |
| Libia | Bu Attifel | 43,6 | 0 |
| Libia | Amna (punct de curgere ridicat) | 36,1 | 0,2 |
| Libia | Brega | 40,4 | 0,2 |
| Libia | Sirtica | 43,3 | 0,43 |
| Libia | Zueitina | 41,3 | 0,3 |
| Libia | Bunker Hunt | 37,6 | 0,2 |
| Libia | El Hofra | 42,3 | 0,3 |
| Libia | Dahra | 41 | 0,4 |
| Libia | Sarir | 38,3 | 0,2 |
| Libia | Zueitina Condensate | 65 | 0,1 |
| Libia | El Sharara | 42,1 | 0,07 |
| Malaysia | Miri Light | 36,3 | 0,1 |
| Malaysia | Tembungo | 37,5 | DN |
| Malaysia | Labuan Blend | 33,2 | 0,1 |
| Malaysia | Tapis | 44,3 | 0,1 |
| Malaysia | Tembungo | 37,4 | 0 |
| Malaysia | Bintulu | 26,5 | 0,1 |
| Malaysia | Bekok | 49 | DN |
| Malaysia | Pulai | 42,6 | DN |
| Malaysia | Dulang | 39 | 0,037 |
| Mauritania | Chinguetti | 28,2 | 0,51 |
| Mexic | Isthmus | 32,8 | 1,5 |
| Mexic | Maya | 22 | 3,3 |
| Mexic | Olmeca | 39 | DN |
| Mexic | Altamira | 16 | DN |
| Mexic | Topped Isthmus | 26,1 | 1,72 |
| Nigeria | Forcados Blend | 29,7 | 0,3 |
| Nigeria | Escravos | 36,2 | 0,1 |
| Nigeria | Brass River | 40,9 | 0,1 |
| Nigeria | Qua Iboe | 35,8 | 0,1 |
| Nigeria | Bonny Medium | 25,2 | 0,2 |
| Nigeria | Pennington | 36,6 | 0,1 |
| Nigeria | Bomu | 33 | 0,2 |
| Nigeria | Bonny Light | 36,7 | 0,1 |
| Nigeria | Brass Blend | 40,9 | 0,1 |
| Nigeria | Gilli Gilli | 47,3 | DN |
| Nigeria | Adanga | 35,1 | DN |
| Nigeria | Iyak-3 | 36 | DN |
| Nigeria | Antan | 35,2 | DN |
| Nigeria | OSO | 47 | 0,06 |
| Nigeria | Ukpokiti | 42,3 | 0,01 |
| Nigeria | Yoho | 39,6 | DN |
| Nigeria | Okwori | 36,9 | DN |
| Nigeria | Bonga | 28,1 | DN |
| Nigeria | ERHA | 31,7 | 0,21 |
| Nigeria | Amenam Blend | 39 | 0,09 |
| Nigeria | Akpo | 45,17 | 0,06 |
| Nigeria | EA | 38 | DN |
| Nigeria | Agbami | 47,2 | 0,044 |
| Norvegia | Ekofisk | 43,4 | 0,2 |
| Norvegia | Tor | 42 | 0,1 |
| Norvegia | Statfjord | 38,4 | 0,3 |
| Norvegia | Heidrun | 29 | DN |
| Norvegia | Norwegian Forties | 37,1 | DN |
| Norvegia | Gullfaks | 28,6 | 0,4 |
| Norvegia | Oseberg | 32,5 | 0,2 |
| Norvegia | Norne | 33,1 | 0,19 |
| Norvegia | Troll | 28,3 | 0,31 |
| Norvegia | Draugen | 39,6 | DN |
| Norvegia | Sleipner Condensate | 62 | 0,02 |
| Oman | Oman Export | 36,3 | 0,8 |
| Orice țară | Șisturi bituminoase | DN | DN |
| Orice țară | Șisturi bituminoase | DN | DN |
| Orice țară | Gaze naturale: furnizate de la sursă | DN | DN |
| Orice țară | Gaze naturale: furnizate din gaze naturale lichefiate | DN | DN |
| Orice țară | Șisturi bituminoase: furnizate de la sursă | DN | DN |
| Orice țară | Cărbune | DN | DN |
| Papua-Noua Guinee | Kutubu | 44 | 0,04 |
| Peru | Loreto | 34 | 0,3 |
| Peru | Talara | 32,7 | 0,1 |
| Peru | High Cold Test | 37,5 | DN |
| Peru | Bayovar | 22,6 | DN |
| Peru | Low Cold Test | 34,3 | DN |
| Peru | Carmen Central-5 | 20,7 | DN |
| Peru | Shiviyacu-23 | 20,8 | DN |
| Peru | Mayna | 25,7 | DN |
| Platforma continentală exterioară americană (US Federal OCS) | Beta | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Carpinteria | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Dos Cuadras | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Hondo | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Hueneme | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Pescado | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Point Arguello | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Point Pedernales | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Sacate | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Santa Clara | DN | DN |
| Platforma continentală exterioară americană | Sockeye | DN | DN |
| Qatar | Dukhan | 41,7 | 1,3 |
| Qatar | Qatar Marine | 35,3 | 1,6 |
| Qatar | Qatar Land | 41,4 | DN |
| Ras Al Khaimah | Rak Condensate | 54,1 | DN |
| Ras Al Khaimah | Ras Al Khaimah Miscellaneous | DN | DN |
| Rusia | Urals | 31 | 2 |
| Rusia | Russian Export Blend | 32,5 | 1,4 |
| Rusia | M100 | 17,6 | 2,02 |
| Rusia | M100 Heavy | 16,67 | 2,09 |
| Rusia | Siberian Light | 37,8 | 0,4 |
| Rusia | E4 (Gravenshon) | 19,84 | 1,95 |
| Rusia | E4 Heavy | 18 | 2,35 |
| Rusia | Purovsky Condensate | 64,1 | 0,01 |
| Rusia | Sokol | 39,7 | 0,18 |
| Regatul Unit | Auk | 37,2 | 0,5 |
| Regatul Unit | Beatrice | 38,7 | 0,05 |
| Regatul Unit | Brae | 33,6 | 0,7 |
| Regatul Unit | Buchan | 33,7 | 0,8 |
| Regatul Unit | Claymore | 30,5 | 1,6 |
| Regatul Unit | S.V. (Brent) | 36,7 | 0,3 |
| Regatul Unit | Tartan | 41,7 | 0,6 |
| Regatul Unit | Tern | 35 | 0,7 |
| Regatul Unit | Magnus | 39,3 | 0,3 |
| Regatul Unit | Dunlin | 34,9 | 0,4 |
| Regatul Unit | Fulmar | 40 | 0,3 |
| Regatul Unit | Hutton | 30,5 | 0,7 |
| Regatul Unit | N.W. Hutton | 36,2 | 0,3 |
| Regatul Unit | Maureen | 35,5 | 0,6 |
| Regatul Unit | Murchison | 38,8 | 0,3 |
| Regatul Unit | Ninian Blend | 35,6 | 0,4 |
| Regatul Unit | Montrose | 40,1 | 0,2 |
| Regatul Unit | Beryl | 36,5 | 0,4 |
| Regatul Unit | Piper | 35,6 | 0,9 |
| Regatul Unit | Forties | 36,6 | 0,3 |
| Regatul Unit | Brent Blend | 38 | 0,4 |
| Regatul Unit | Flotta | 35,7 | 1,1 |
| Regatul Unit | Thistle | 37 | 0,3 |
| Regatul Unit | S.V. (Ninian) | 38 | 0,3 |
| Regatul Unit | Argyle | 38,6 | 0,2 |
| Regatul Unit | Heather | 33,8 | 0,7 |
| Regatul Unit | South Birch | 38,6 | DN |
| Regatul Unit | Wytch Farm | 41,5 | DN |
| Regatul Unit | Cormorant. North | 34,9 | 0,7 |
| Regatul Unit | Cormorant. South (Cormorant „A“) | 35,7 | 0,6 |
| Regatul Unit | Alba | 19,2 | DN |
| Regatul Unit | Foinhaven | 26,3 | 0,38 |
| Regatul Unit | Schiehallion | 25,8 | DN |
| Regatul Unit | Captain | 19,1 | 0,7 |
| Regatul Unit | Harding | 20,7 | 0,59 |
| Sharjah | Mubarek. Sharjah | 37 | 0,6 |
| Sharjah | Sharjah Condensate | 49,7 | 0,1 |
| Singapore | Rantau | 50,5 | 0,1 |
| Spania | Amposta Marina North | 37 | DN |
| Spania | Casablanca | 34 | DN |
| Spania | El Dorado | 26,6 | DN |
| Siria | Syrian Straight | 15 | DN |
| Siria | Thayyem | 35 | DN |
| Siria | Omar Blend | 38 | DN |
| Siria | Omar | 36,5 | 0,1 |
| Siria | Syrian Light | 36 | 0,6 |
| Siria | Souedie | 24,9 | 3,8 |
| S.U.A., Alaska | ANS | DN | DN |
| S.U.A., Colorado | Niobrara | DN | DN |
| S.U.A., New Mexico | Four Corners | DN | DN |
| S.U.A., Dakota de Nord | Bakken | DN | DN |
| S.U.A., Dakota de Nord | North Dakota Sweet | DN | DN |
| S.U.A., Texas | WTI | DN | DN |
| S.U.A., Texas | Eagle Ford | DN | DN |
| S.U.A., Utah | Covenant | DN | DN |
| Thailanda | Erawan Condensate | 54,1 | DN |
| Thailanda | Sirikit | 41 | DN |
| Thailanda | Nang Nuan | 30 | DN |
| Thailanda | Bualuang | 27 | DN |
| Thailanda | Benchamas | 42,4 | 0,12 |
| Trinidad și Tobago | Galeota Mix | 32,8 | 0,3 |
| Trinidad și Tobago | Trintopec | 24,8 | DN |
| Trinidad și Tobago | Land/Trinmar | 23,4 | 1,2 |
| Trinidad și Tobago | Calypso Miscellaneous | 30,84 | 0,59 |
| Tunisia | Zarzaitine | 41,9 | 0,1 |
| Tunisia | Ashtart | 29 | 1 |
| Tunisia | El borma | 43,3 | 0,1 |
| Tunisia | Ezzaouia-2 | 41,5 | DN |
| Turcia | Turkish Miscellaneous | DN | DN |
| Țările de Jos | Alba | 19,59 | DN |
| Ucraina | Ukraine Miscellaneous | DN | DN |
| Uzbekistan | Uzbekistan Miscellaneous | DN | DN |
| Venezuela | Jobo (Monagas) | 12,6 | 2 |
| Venezuela | Lama Lamar | 36,7 | 1 |
| Venezuela | Mariago | 27 | 1,5 |
| Venezuela | Ruiz | 32,4 | 1,3 |
| Venezuela | Tucipido | 36 | 0,3 |
| Venezuela | Venez Lot 17 | 36,3 | 0,9 |
| Venezuela | Mara 16/18 | 16,5 | 3,5 |
| Venezuela | Tia Juana Light | 32,1 | 1,1 |
| Venezuela | Tia Juana Med 26 | 24,8 | 1,6 |
| Venezuela | Officina | 35,1 | 0,7 |
| Venezuela | Bachaquero | 16,8 | 2,4 |
| Venezuela | Cento Lago | 36,9 | 1,1 |
| Venezuela | Lagunillas | 17,8 | 2,2 |
| Venezuela | La Rosa Medium | 25,3 | 1,7 |
| Venezuela | San Joaquin | 42 | 0,2 |
| Venezuela | Lagotreco | 29,5 | 1,3 |
| Venezuela | Lagocinco | 36 | 1,1 |
| Venezuela | Boscan | 10,1 | 5,5 |
| Venezuela | Leona | 24,1 | 1,5 |
| Venezuela | Barinas | 26,2 | 1,8 |
| Venezuela | Sylvestre | 28,4 | 1 |
| Venezuela | Mesa | 29,2 | 1,2 |
| Venezuela | Ceuta | 31,8 | 1,2 |
| Venezuela | Lago Medio | 31,5 | 1,2 |
| Venezuela | Tigre | 24,5 | DN |
| Venezuela | Anaco Wax | 41,5 | 0,2 |
| Venezuela | Santa Rosa | 49 | 0,1 |
| Venezuela | Bombai | 19,6 | 1,6 |
| Venezuela | Aguasay | 41,1 | 0,3 |
| Venezuela | Anaco | 43,4 | 0,1 |
| Venezuela | BCF-Bach/Lag17 | 16,8 | 2,4 |
| Venezuela | BCF-Bach/Lag21 | 20,4 | 2,1 |
| Venezuela | BCF-21.9 | 21,9 | DN |
| Venezuela | BCF-24 | 23,5 | 1,9 |
| Venezuela | BCF-31 | 31 | 1,2 |
| Venezuela | BCF Blend | 34 | 1 |
| Venezuela | Bolival Coast | 23,5 | 1,8 |
| Venezuela | Ceuta/Bach 18 | 18,5 | 2,3 |
| Venezuela | Corridor Block | 26,9 | 1,6 |
| Venezuela | Cretaceous | 42 | 0,4 |
| Venezuela | Guanipa | 30 | 0,7 |
| Venezuela | Lago Mix Med. | 23,4 | 1,9 |
| Venezuela | Larosa/Lagun | 23,8 | 1,8 |
| Venezuela | Menemoto | 19,3 | 2,2 |
| Venezuela | Cabimas | 20,8 | 1,8 |
| Venezuela | BCF-23 | 23 | 1,9 |
| Venezuela | Oficina/Mesa | 32,2 | 0,9 |
| Venezuela | Pilon | 13,8 | 2 |
| Venezuela | Recon (Venez) | 34 | DN |
| Venezuela | 102 Tj (25) | 25 | 1,6 |
| Venezuela | Tjl Cretaceous | 39 | 0,6 |
| Venezuela | Tia Juana Pesado (Heavy) | 12,1 | 2,7 |
| Venezuela | Mesa-Recon | 28,4 | 1,3 |
| Venezuela | Oritupano | 19 | 2 |
| Venezuela | Hombre Pintado | 29,7 | 0,3 |
| Venezuela | Merey | 17,4 | 2,2 |
| Venezuela | Lago Light | 41,2 | 0,4 |
| Venezuela | Laguna | 11,2 | 0,3 |
| Venezuela | Bach/Ceuta Mix | 24 | 1,2 |
| Venezuela | Bachaquero 13 | 13 | 2,7 |
| Venezuela | Ceuta - 28 | 28 | 1,6 |
| Venezuela | Temblador | 23,1 | 0,8 |
| Venezuela | Lagomar | 32 | 1,2 |
| Venezuela | Taparito | 17 | DN |
| Venezuela | BCF-Heavy | 16,7 | DN |
| Venezuela | BCF-Medium | 22 | DN |
| Venezuela | Caripito Blend | 17,8 | DN |
| Venezuela | Laguna/Ceuta Mix | 18,1 | DN |
| Venezuela | Morichal | 10,6 | DN |
| Venezuela | Pedenales | 20,1 | DN |
| Venezuela | Quiriquire | 16,3 | DN |
| Venezuela | Tucupita | 17 | DN |
| Venezuela | Furrial-2 (E. Venezuela) | 27 | DN |
| Venezuela | Curazao Blend | 18 | DN |
| Venezuela | Santa Barbara | 36,5 | DN |
| Venezuela | Cerro Negro | 15 | DN |
| Venezuela | BCF22 | 21,1 | 2,11 |
| Venezuela | Hamaca | 26 | 1,55 |
| Venezuela | Zuata 10 | 15 | DN |
| Venezuela | Zuata 20 | 25 | DN |
| Venezuela | Zuata 30 | 35 | DN |
| Venezuela | Monogas | 15,9 | 3,3 |
| Venezuela | Corocoro | 24 | DN |
| Venezuela | Petrozuata | 19,5 | 2,69 |
| Venezuela | Morichal 16 | 16 | DN |
| Venezuela | Guafita | 28,6 | 0,73 |
| Vietnam | Bach Ho (Tigrul Alb) | 38,6 | 0 |
| Vietnam | Dai Hung (Marele Urs) | 36,9 | 0,1 |
| Vietnam | Rang Dong | 37,7 | 0,5 |
| Vietnam | Ruby | 35,6 | 0,08 |
| Vietnam | Su Tu Den (Leul Negru) | 36,8 | 0,05 |
| Yemen | North Yemeni Blend | 40,5 | DN |
| Yemen | Alif | 40,4 | 0,1 |
| Yemen | Maarib Lt. | 49 | 0,2 |
| Yemen | Masila Blend | 30-31 | 0,6 |
| Yemen | Shabwa Blend | 34,6 | 0,6 |
| Zonă neutră | Eocene (Wafra) | 18,6 | 4,6 |
| Zonă neutră | Hout | 32,8 | 1,9 |
| Zonă neutră | Khafji | 28,5 | 2,9 |
| Zonă neutră | Burgan (Wafra) | 23,3 | 3,4 |
| Zonă neutră | Ratawi | 23,5 | 4,1 |
| Zonă neutră | Neutral Zone Mix | 23,1 | DN |
| Zonă neutră | Khafji Blend | 23,4 | 3,8 |